Publikacje

Rola wirusów HPV w zakażeniach skóry i błon śluzowych

Zdrowa, piękna skóra jest ozdobą każdego człowieka, lecz jest narażona na wiele zakażeń zarówno bakteryjnych jak i grzybiczych czy wirusowych. Zmiany skórne mogą być objawem ogólnej choroby panującej w organizmie lub infekcji wirusowej wywołanej bezpośrednio na skórze. Choroby wirusowe są coraz częstszą przypadłością ludzi XXI wieku.

Jedną z bardzo znanych infekcji wirusowych są brodawki. Wywołuje jewirus brodawczaka ludzkiego(HPV). Na całym świecie znane jest ponad 100 odmian tego wirusa, który wywołuje zmiany na skórze, błonach śluzowych jamy ustnej, gardła i narządach płciowych. Gabinety kosmetyczne stają się potencjalnymi „przechowywalniami” wirusa HPV. Coraz więcej osób korzystających z zabiegów manicure lub pedicure w salonach urody zgłasza się do poradni dermatologicznych z podejrzeniem zakażenia wirusem. Przebieg zakażenia jest różny. Od chwili zakażenia do czasu pokazania się zmian skórnych może minąć od kilku tygodni do kilku lat. Dlatego bardzo trudno stwierdzić źródło.

Brodawki zwykłe są najczęściej mnogie. Tworzą się na obwodowych częściach kończyn ze względu na słabsze ukrwienie i niższą temperaturę skóry tej okolicy. Na początku brodawki są bardzo małe, a ich powierzchnia jest gładka. Przeważnie pierwsza powstała brodawka jest większa niż pozostałe. Z biegiem rozwoju zakażenia i rozwoju brodawki zmienia ona kolor na ciemniejszy, a powierzchnia staje się bardziej szorstka.

Brodawki wirusowe mają bardzo zmienną morfologie zależną od lokalizacji: 

 • powierzchnia grzbietowa palców, grzbiet i krawędź dłoni: brodawki grudkowate lub płaskie;
 • przestrzenie międzypalcowe: brodawki podlegają w tym miejscu swoistej obronie, przeważnie posiadają mniej zrogowaciałą powierzchnie;
 • powierzchnia dłoniowa rąk i palców: brodawki o gładkiej powierzchni, ostro odgraniczone od otoczenia;
 • podeszwy stóp: brodawki są zazwyczaj płaskie wrastające w głąb skóry – na co ma wpływ ucisk ciężaru ciała. Czasem można zaobserwować mozaikę pod  wpływem rozprzestrzeniania się brodawek;
 • powieki: brodawki nitkowate;
 • broda: brodawki płaskie, płaskie grudki o błyszczącej powierzchni;
 • głowa: Epidermodysplasia verruciformis (EV);
 • błony śluzowe: Choroba Hecka, Choroba Bowena;
 •  narządy płciowe: kłykciny kończyste, kłykciny płaskie i brodawki olbrzymie. Występują też choroby narządów płciowych wywołane przez wirusy HPV na przykład Bowenoid Papulosis.

 

Brodawki narządów płciowych charakteryzują się przerosłym i uszypułowanym wyglądem. Lubią umiejscawiać się pod napletkiem, w okolicy odbytu i warg sromowych, ponieważ jest tam ciepłe i wilgotne otoczenie, co sprzyja lepszemu rozmnażaniu się brodawek. Sposób leczenia jest często podobny do siebie, nie zależnie od rodzaju brodawek.

Najczęstszymi sposobami leczenia są:
 
 •  Krioterapia – polegająca na zamrażaniu płynnym azotem brodawki, dzięki czemu następuje zniszczenie komórek na miejsce, których powstają nowe, zdrowe komórki.
 • Łyżeczkowanie – polega na wyłuszczaniu brodawek za pomocą ostrej łyżeczki.
 • Elektrokoagulacja – zabieg wykonywany jest za pomocą odpowiednich elektrod, polega na ścięciu białka tkanek poprzez termiczne jego uszkodzenie.
 •  Kwas salicylowy 15-20%.
 •  Leczenie immunomodulujące.
 • Maść z witaminą A.
 • Maść Imikwimod, Podofilina, Podofilotoksyna, 5-fluorouracyl.
 • Terapia laserowa.
 • Wycięcie chirurgiczne.
Często brodawki samoustępują, lecz jest to proces długotrwały, co może męczyć osobę zakażoną i doprowadzić do rozpoczęcia leczenia.
 
Nie należy jednak lekceważyć niektórych brodawek, a przeważnie występujących w okolicach narządów płciowych u kobiet. Ponieważ, aż 80% kobiet z rakiem szyjki macicy ma stwierdzone dodatkowo zakażenie HPV narządów płciowych. Rozwój nowotworu jest długoletni trwa od 3 – 10 lat, nie dając objawów. Zaleca się wykonywanie, co roku badań cytologicznych w celu zdiagnozowania stanu zdrowia.
 
Reasumując, należy podkreślić jak dużą role pełnią wirusy HPV w zakażeniach skóry i błon śluzowych. Zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego jest coraz częstszym problemem zarówno epidemiologicznym jak i klinicznym na całym świecie. Wirus ten ma ogromną role w rozwoju raka szyjki macicy i raka sromu. Wykazuj tropizm od naskórka do nabłonków wielowarstwowych błon śluzowych. Infekcje występują u ponad 15% narażonych osób biorąc pod uwagę wiek jak i inne predyspozycje osobnicze.
 
Na dzień dzisiejszy istnieje około 120 typów wirusa HPV z czego 40 ma powinnowactwo do wywołania zakażeń w obrębie narządów płciowych i odbytu. Zakażenie tym wirusem „spotyka” coraz więcej młodych ludzi aktywnych seksualnie w szczególności 75% kobiet. Przebieg zakażenia jest długotrwały, objawy mogą się pokazać nawet po kilku miesiącach od zakażenia, a czasami może być to zakażenie utajone. Zaleca się, wiec profilaktycznie wykonywać, co roku badania cytologiczne lub testy HPV. Należy również zabezpieczać się w czasie stosunków seksualnych prezerwatywami i pamiętać o codziennej higienie osobistej oraz o utrzymaniu dobrego stanu zdrowia, ponieważ przy spadku odporności wirus szybciej i łatwiej zainfekuje nasz organizm.
 
 
 
 

Kriolipoliza - warto czy nie?

 

Dla doskonałego wyglądu klienci dadzą się poparzyć i...zamrozić. Kontrolowane oparzenie skóry to oczywiście aplikacja wysokich stężeń kwasów natomiast zamrożenie - kriolipoliza. Skoncentrujmy się na tej drugiej. Czy faktycznie jest to bezpieczna metoda w walce z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej?

O kriolipolizie słów kilka...

Koncepcja narodziła się w Stanach zjednoczonych, gdzie dwóch lekarzy dr med. Dieter Menstein oraz dr med. Rox Anderson udowodniło, że podskórne komórki tłuszczowe są bardziej wrażliwe na działanie zimna niż otaczające tkanki. Lekarze wykazali, że miejscowe i w pełni kontrolowane wychładzanie tkanek może indukować rozpad komórek tłuszczowych.

Lipidy, które trwa ok. godziny. Dochodzą z rozpadu tych komórek są transportowane przez układ limfatyczny. 

Jak przebiega zabieg?

Zabieg t skóry zostaje przyłożona specjalna głowica, która wykorzystując zjawisko próżni, zasysa skórę. Czujniki wbudowane w kielich mają możliwość stałego monitorowania chłodzenia. Zamrożone komórki ulegają stopniowej degradacji, a dzięki temu ilość niechcianej tkanki tłuszczowej zmniejsza się. 

Rezultaty są, ale....trzeba na nie troszkę poczekać. Klienci niechętnie podchodzą do zabiegów, które nie dają efektów na "już". W przypadku kriolipolizy trzeba na nie poczekać ok. 4 miesięcy, tyle organizm potrzebuje, aby wyeliminować obumarłe komórki tłuszczowe.

Dla kogo taki zabieg?

z pewnością nie dla ludzi, których BMI stanowczo wykracza poza normy. Mówimy tutaj raczej o wyrzeźbieniu sylwetki, albo pozbyciu się niechcianego "drugiego podbródka", aniżeli o spalaniu tłuszczy zgromadzonych przez długie lata. 

Czy faktycznie bezpieczny?

Specjaliści są troszkę zaniepokojeni czy organizm w pełni sprawnie pozbywa się zamrożonych komórek tłuszczowych i czy nie jest to zbyt duże obciążenie dla wątroby. Najnowsze badania opublikowane w Aesthetic Surgery dowodzą, że jest to zabieg wyjątkowo bezpieczny.

Dane z 2729 zabiegów, w których wzięło udział 528 pacjentów (76% kobiet i 24% mężczyzn) wskazują, że nie zaobserwowano istotnych zagrożeń dla zdrowia. Jedynie w trzech przypadkach zaobserwowano niewielkie objawy bólowe, które minęły w ciągu kilku dni od wykonania zabiegu. Kriolipoliza jest bezbolesna i dobrze tolerowana przez pacjentów, a jej efekty autorzy badania uznali za satysfakcjonujące.

Na dzień dzisiejszy nie jesteśmy jednak w stanie ocenić długoterminowych skutków kriolipolizy, gdyż sama metoda dosyć krótko istnieje na rynku kosmetycznym.

Uwierz w działanie kwasów!

Kwasy od wielu lat stosuje się w kosmetologii i dermatologii. Ich fenomen wynika z wielokierunkowego działania oraz wysokiej efektywności i bezpieczeństwa stosowania, a to podstawowe kryterium w ocenie preparatów kosmetycznych.

Kwasy mają zastosowanie zarówno w kuracjach przeciwtrądzikowych, jak i przeciwzmarszczkowych. Zmniejszają suchość skóry, zwężają pory, łagodzą łojotok. W niskich stężeniach wpływają tylko na naskórek, dzięki regulacji procesu jego rogowacenia. Rozluźniają połączenia pomiędzy martwymi komórkami W efekcie odkrywają warstwy nowych, świeżych komórek powodując widoczną poprawę kondycji skóry. AHA ułatwiają również zatrzymywanie wody w zewnętrznej części naskórka.

Kurację alfa – hydroksykwasami poleca się w przypadku skóry zniszczonej wieloletnim działaniem promieniowania słonecznego. Zabiegi z wyższymi stężeniami kwasów są polecane do dojrzałych cer, gdyż znacznie poprawiają stan skóry, dzięki wpływowi na skórę właściwą, zmniejszają zmarszczki powierzchniowe, zwiększają jej elastyczność, wygładzają naskórek, pomagają rozjaśnić przebarwienia i drobne blizny. Ich zastosowanie jest również zasadne w przypadku cer trądzikowych, ponieważ pomagają wypłycać blizny potrądzikowe, łagodzą łojotok i zwężają pory. Aby przedłużyć efekty takich zabiegów poleca się zwykle stosowanie produktów o niższych stężeniach kwasów w pielęgnacji domowej. w warstwie rogowej naskórka, co powoduje łatwiejsze i regularne ich złuszczanie.

Kwas pirogronowy

Stosowany dla skóry łojotokowej, z bliznami potrądzikowymi, z obecną keratolizą posłoneczną i potrądzikową oraz w terapiach anty-aging.

 

Przeznaczenie :

*przebarwienia

*skóra tłusta

*rozszerzone pory

*skóra tracąca jędrność

*blizny potrądzikowe

*keratoliza potrądzikowa

*keratoliza posłoneczna

*fotostarzenie

Opis działania :

*przeciwłojotokowo

*hamuje rozwój trądziku pospolitego

*redukuje powstawanie zmian zapalnych

*stymuluje odnowę komórkową: kolagenu i elastyny

*działa anty-aging

*zmniejsza widoczność ujść mieszków włosowych i reguluje keratynizację naskórka

*poprawia jędrność i napięcie skóry

*wypłyca i zmniejsza widoczność blizn potrądzikowych

*hamuje keratolizę

*rozświetla i wygładza skórę

 

Kwas migdałowy:

KWAS MIGDAŁOWY 30%, KWAS LAKTOBIONOWY 5%

 

Przeznaczenie:

-złuszczenie naskórka

-redukcja przebarwień różnego pochodzenia

-redukcja blizn potrądzikowych

-do twarzy i ciała

Opis działania:

-złuszcza zrogowaciały naskórek

-reguluje wydzielanie sebum

-aktywuje regenerację komórkową

-daje spektakularne efekty rozjaśnienia przebarwień pozapalnych

-rozjaśnia i likwiduje przebarwienia o różnej etiologii (m.in. ostudy posłoneczne i hormonalne, plamy soczewicowate)

-dzięki swej budowie chemicznej podobnej do antybiotyku, działa silnie bakteriostatycznie

-unikalne połączenie kwasów o wysokim stężeniu i niskim pH daje dużą skuteczność zabiegową, przy doskonałej tolerancji i bezpieczeństwie stosowania